Jak předejít problémům při použití jednoho proudového chrániče na více obvodů

       

   


Možné systémy instalace

Systém instalace Následky při propojení vodičů PE a N
1 Jeden proudový chránič a za ním obyčejné 1P jističe Dojde k odpojení všech přívodů el. energie v bytě či kanceláři, poruchu musí lokalizovat a odstranit odborník
2 Dvoumodulový "chráničojistič" do každého obvodu Dojde k odpojení jen obvodu s poruchou
3 Samostatný chránič a jistič do každého obvodu Dojde k odpojení jen obvodu s poruchou
4 Jeden proudový chránič a za ním dvoumodulové jističe 1P+N Dojde k odpojení všech přívodů el. energie v bytě či kanceláři, ale poruchu dokáže lokalizovat i laik a zprovoznit alespoň bezporuchové obvody
5 Jeden proudový chránič a za ním jednomodulové jističe DPN Dojde k odpojení všech přívodů el. energie v bytě či kanceláři, ale poruchu dokáže lokalizovat i laik a zprovoznit alespoň bezporuchové obvody

1) Jeden proudový chránič a za ním obyčejné 1P jističe

V současnosti je z cenových důvodů toto řešení velmi často využíváno, avšak způsobuje nepříjemný problém s lokalizací poruchy.

2) Dvoumodulový proudový chránič s nadproudovou ochranou do každého obvodu

Ideální by bylo samozřejmě použití proudových chráničů s nadproudovou ochranou (tzv. RCBO - kombinovaný přístroj jistič+chránič) do každého obvodu. Odstavil by se tak po nežádoucím propojení PE a N vždy rovnou jen poruchový obvod. Tento přístroj však dosud existuje s potřebnými technickými parametry pouze ve dvoumodulovém provedení (zabírá tak 2x více místa v rozvaděči než obyčejné jističe). Cenově však jde o nejnáročnější řešení, které je jistě vhodné pro obvody se spotřebiči jako např. chladnička, mraznička, pračka, myčka atd., kde hrozí nasčítání reziduálních proudů v případě použití jen jednoho proudového chrániče.

3) Samostatný proudový chránič a jistič do každého obvodu

Stejného efektu při mírně nižší ceně jako u RCBO lze docílit i použitím samostatného proudového chrániče a jističe pro každý obvod zvlášť. Toto řešení však zabírá až 3x více místa v rozváděči a navíc jde o dva různé přístroje, což komplikuje instalaci.

4) Jeden proudový chránič a za ním dvoumodulové jističe 1P+N

Další možností je nahrazení obyčejných jističů jističi 1P+N (s odpínáním N vodiče), které jsou však také dražší a především zabírají 2x více místa v rozváděči. V takovém případě sice proudový chránič odpojí všechny obvody, ale sám laik je schopen rychle lokalizovat poruchu a přepojit důležité spotřebiče do ostatních bezporuchových obvodů.

5) Jeden proudový chránič a za ním jednomodulové jističe BONEGA DPN

Nejpřijatelnější kompromis je dnes ponechání jednoho proudového chrániče i pro více obvodů a nahrazení obyčejných jističů jednomodulovými jističi s odpínáním N vodiče BONEGA DPN. Toto unikátní řešení uvedl na trh vývojový tým BONEGA díky několika českým patentům. Jde o první 6 kA jističe s odpínáním N vodiče do 32A i v charakteristice „C“ v rozměrech obyčejných jednomodulových jističů (z poloviny jistič a z poloviny vypínač). Jističe BONEGA DPN nezabíraji ani o milimetr více místa než současné obyčejné jednomodulové jističe.  Díky miniaturizaci se blíží obyčejným jističům i cenově:  

 

Pro snadnější pochopení problematiky a přesvědčení investorů jsme připravili přehlednou animaci:

 

 



 
   
 

Sortiment | Novinky| O firmě | KontaktyKde nakoupit | Reference | RSS

BONEGA spol. s r.o. Sudoměřice nad Moravou 302 [email protected], tel. ústředna: 518 335 333-5, tel.: 518 335 216