PRVNÍ NA SVĚTĚ SE SignalizacÍ poruchy POMOCÍ STŘEDOVÉ POLOHY PÁČKY

Na první pohled lze odlišit vypnutí uživatelem nebo reziduálním proudem

 

V případě vypnutí proudového chrániče  uživatelem se páčka přesune z nejhornější polohy (3 = ON) do krajní spodní polohy (2=OFF). Opětovné sepnutí je pak přímé z polohy OFF do polohy ON.

 

POZOR:

 

Proudový chránič BONEGA dokáže jako PRVNÍ NA SVĚTĚ signalizovat poruchu v obvodu způsobenou překročení hranice reziduálního proudu. Páčka v takovém případě spadne pouze do středové polohy. Při posunování páčky nahoru neklade žádný odpor a může vyvolat dojem vadné mechaniky.

 

NEJEDNÁ SE VŠAK O PORUCHU PROUDOVÉHO CHRÁNIČE !!!

 

Tento stav má za úkol upozornit uživatele, že ochranný systém chrániče musel reagovat na vnější událost (reziduální proud). V takovém případě je třeba hledat příčinu.

 

Obnovit činnost proudového chrániče lze pak tímto postupem:

 

a) ovládací páčku je nutné ze středové polohy nejprve přesunout do spodní polohy (na obrázku poloha 2). Při tomto přesunutí se musí překonat drobný odpor, který klade vnitřní mechanika. Dochází doslova k přesmyknutí (cvaknutí) mechanizmu. V této spodní poloze je teprve mechanika připravena k opětovnému sepnutí.

 

b) ze spodní polohy se po té páčka přesune do nejhornější polohy (na obrázku poloha 3). Při tomto pohybu je již kladen obvyklý odpor, který je známý při běžném zapínání přístroje.

Tato funkce je také výhodná pro elektro údržbáře, kteří tak dokážou rychle zjistit, zda k vypnutí došlo svévolně obsluhou (vynucená "přestávka" = předstírání poruchy) nebo skutečnou poruchou.