První na světě s vypínací schopností 10 kA (zkratová odolnost)

Proudové chrániče s nadproudovou ochranou (chráničojističe) BONEGA® řady PEP 10 RCBO je možné použít i v těch nejnáročnějších zkratových podmínkách.

Celosvětové prvenství proudových chráničů s nadproudovou ochranou (chráničojističe) BONEGA® řady PEP 10 RCBO v šířce jen jednoho modulu (17,6 mm) spočívá ve vypínací schopnosti 10 kA až do nejvyšší hodnoty 32A i v charakteristice „D“ podle ČSN EN 60898 a současně i podle normy IEC 61009-1. Těchto parametrů nedosahuje doposud žádný výrobce.

 

Celosvětová unikátnost spočívá ve sloučení všech následujících faktorů při zachování vypínací schopnosti 10kA:

 

I.) Je třeba si uvědomit, že na vypínací schopnost má mimo jiné vliv vnitřní odpor jističe. U malých jmenovitých hodnot (např. 1A) se může pochlubit téměř každý výrobce tím, že jeho jistič má teoreticky nekonečnou vypínací schopnost. Čím je však vyšší jmenovitý proud, tím méně vnitřní odpor jističe pomáhá k utlumení zkratového procesu. Zlomová hodnota jmenovitého proudu je u 25A jističů a naprosto kritická u nejvyšší hodnoty, to je 63A v charakteristice „D“. Pokud si chtějí odborníci zjistit kvalitu jističe, pak vždy použijí zmíněné kritické hodnoty (25 A a 63 A). Tam se jasně projeví konstrukce vypínacího mechanismu, kontaktů, zhášecí komory a dalších.

Zásadní rozdíl mezi jističi od různých výrobců je tedy v dosaženém rozsahu jmenovitých proudů, kterého dosáhnou při dané vypínací schopnosti (25 kA, 15kA, 10kA, 6kA ...).

II.) Další podstatný rozdíl je v dosažené normě, podle které má výrobce provedenou certifikaci. V Evropě existují dvě základní a to:

a) tzv. „průmyslová“ ČSN EN 60947

b) tzv. „domovní“ ČSN EN 60898

 

Díky nárůstu použití jističů s 10 kA vypínací schopností se na trhu objevují také jističe, které této vypínací schopnosti buď vůbec nedosahují nebo dosahují jen díky ústupkům v jiných parametrech a životnosti.

 

Údaj o vypínací schopnosti bez uvedení normy, napětí a dalších souvisejících údajů nemá žádnou vypovídací schopnost. Je totiž obrovský rozdíl, zda je jistič schopen splňovat podmínky vypínací schopnosti podle náročnější tzv. „domovní" normy ČSN EN 60898 a nebo jen podle mírnější „průmyslové" ČSN EN 60947. Podle našeho názoru by měla být norma uvedená přímo na přístroji.

 

Normy se ve vztahu k vypínací schopnosti odlišují např. v požadavcích na časové prodlevy mezi zkraty, na počet zkratů, které musí jistič vydržet a zůstat nadále funkční.
 

Domovní norma je přísnější, protože předpokládá laického uživatele. Vyžaduje např. funkčnost jističe i po 3 po sobě jdoucích zkratech, kdežto průmyslová povoluje velké prodlevy, během kterých jistič stihne zchladnout (mnohdy až desítky minut). V praxi to znamená, že pokud v obvodu nastane krizový zkrat a obsluha se pokusí jistič splňující pouze normu ČSN EN 60947 znovu zapnout, obvykle dojde v lepším případě ke zničení jističe, v horším ke spečení kontaktů, nepřerušení obvodu, hoření a pravděpodobně i k vysokým škodám.


Z toho plyne, že norma pro průmysl je mnohem mírnější. Pro řadu lidí se tento požadavek normy zdá nelogický, ale vychází z chování uživatele po odpojení okruhu jističem. Uživatel v domácnosti nejčastěji reaguje tak, že se jej pokusí zapnout jednou, podruhé i potřetí a pak teprve začne hledat příčinu. Profesionální elektrikář naproti tomu zkusí zapnutí jen jednou a pokud jistič sám znovu vypne, jde ihned hledat příčinu.



III.) Pozor také na třetí zásadní odlišnost a to je šířka přídtroje. Existují RCBO s 10 kA vypínací schopností, ale až v šírším provedení, to je 1,5 modulové nebo 2 modulové.


Všimněte si proto u jiných výrobců, podle jaké normy a do jakých hodnot jmenovitých proudů uvádí vypínací schopnost. Výsledky i celosvětově uznávaných výrobců vás mohou překvapit.

 

Za dosažením těchto unikátních parametrů stojí zhášecí komora, která je jedním ze dvou celosvětově uznávaných českých patentů v jističi PEP. Její mimořádné vlastnosti se projevili také u již dokončenéhoo DPN (v jednom modulu 17,5 mm je jistič + vypínač), kde doposud bylo celosvětově dosaženo vypínací schopnosti podle ČSN EN 60898 jen 4,5 kA a my jsme tuto hranici také překonali.