celosvětově unikátní zhášecí komora

Zhášecí komora má zásadní vliv na rychlost vypnutí a vypínací schopnost.

Zhášecí komora má absolutně novou, námi vyvinutou patentovanou koncepci umožňující:

 

a) velmi rychlé "vtažení" vzniklého elektrického oblouku do komory

V okamžiku oddálení pohyblivého kontaktu od pevného je nutné vzniklý oblouk co nejdříve "vtáhnout" do zhášecí komory a tím definitivně přerušit obvod. Tato rychlost ale není na úkor vyššího obloukového napětí, které velmi zvyšuje riziko poškození jištěných zařízení (např. motorů). Toho by šlo docílit například vyšším počtem plechů ve zhášecí komoře, ale naše komora má pouze běžných 13 přerušení. Obloukové napětí u proudové chrániče s nadproudovou ochranou (chráničojističe) RCBO BONEGA® řady PEP 15 PJ je ve srovnání s jinými shodné, či spíše ještě nižší.

 

b) zamezení navrácení oblouku zpět ke kontaktům

U jiných výrobců jističů, DPN či RCBO velmi často dochází v průběhu vypnutí k opakovanému navrácení oblouku na kontakty a tím k opětovnému spojení obvodu než dojde k definitivnímu přerušení energetického toku. Díky konstrukci komory k tomuto nežádoucímu efektu u jistících přístrojů BONEGA® řady P-E-P nedochází.

 

c) rychlé zhasnutí oblouku

Čím dříve je oblouk "uhašen", tím méně vznikne tepla, které může způsobit tavení plastů samotného přístroje, poškození mechanické části, tepelné ovlivňování spojů či dokonce negativní ovlivňování sousedních přístrojů na DIN liště.

 

d) využití chladného vzduchu ve zhášecí komoře k ochlazení kontaktů

Na počátku zkratového procesu se unikátně využívá ještě neohřátého vzduchu uvnitř komory pro ochlazení kontaktů těsně po jejich rozepnutí.  Funguje to tak, že v okamžiku rozpojení kontaktů a následném vtahování oblouku do komory vznikne tlaková vlna. Tato pak působí na chladný vzduch v komoře, který je vytláčený přes usměrňovací křídla okolo chladících desek zpět ke kontaktům.  Omezuje to tak opotřebení kontaktů a tím prodlužuje velmi významně jejich životnost.