Jističe DC BONEGA P-E-P do 63 A: výhody a inovace zvyšující bezpečnost

Objevte všechny výhody jističů BONEGA

Přehled výhod a inovací:

mimořádně vysoká rychlost vypnutí

Čím dříve je celý zkratový proces ukončen, tím menší je poškození připojených zařízení a vedení.

Náhled oscilogramu

Mimořádně vysoká rychlost vypnutí od okamžiku zkratu až do jeho ukončení je maximálně 5 ms (při maximálním zatížení).

Jiní výrobci se obvykle pohybují v hodnotách minimálně 2 x až 5 x vyšších. 

Cílem každého výrobce jističů je z hlediska ochrany spotřebičů a vedení (v případě poruchy v el.okruhu) dosažení co nejvyšší rychlost vypnutí.

 

U jističů BONEGA® P-E-P není dosaženo vysoké rychlosti vypnutí na úkor vyššího obloukového napětí, které velmi zvyšuje riziko poškození jištěných zařízení (např. motorů). Obloukové napětí je ve srovnání s jinými jističi shodné, spíše ještě nižší.

 

Celková rychlost vypnutí se skládá ze tří etap:

Zásadní výhoda jističů BONEGA je v mimořádně vysoké rychlosti v prvních dvou etapách. Třetí etapa je taktéž sice velmi rychlá, ale v celkové rychlosti není tak zásadní. Podstatnější v této poslední etapě je to, že komora je natolik precizní, že oblouk nám "nevyskakuje" vůbec žádným směrem z komory ven (především se vůbec nevrací na kontakty).

Takřka učebnicový průběh zkratového procesu je způsoben mimo jiné také vhodným dimenzováním přítlaku kontaktů, které se vlivem aerodynamických sil neodchylují (jak je patrné i z grafů).
 

Všimněte si: Někteří výrobci uvádějí místo celkové rychlosti vypnutí (doba od počátku zkratu do jeho úplného ukončení) jen rychlost rozpojení kontaktů (což je teprve první etapa). V okamžiku rozpojení kontaktů obvodem stále prochází energie (napětí i proud) a to díky vytvořenému oblouku. V této fázi jistič ještě obvod nepřerušil.

 

Závěr:

Více informací: oscilogramy a grafy charakteristik

 

Na obsah

vysoká vypínací schopnost (zkratová odolnost)

Jističe BONEGA® P-E-P je možné použít i v těch nejnáročnějších zkratových podmínkách.

Jedno z velkých předností DC jističů BONEGA spočívá ve vypínací schopnosti 10 kA až do nejvyšší hodnoty 63A i v charakteristice „C“.

 

Celosvětová unikátnost spočívá ve sloučení všech následujících faktorů při zachování vypínací schopnosti 10kA:

 

I.) Je třeba si uvědomit, že na vypínací schopnost má mimo jiné vliv vnitřní odpor jističe. U malých jmenovitých hodnot (např. 1A) se může pochlubit téměř každý výrobce tím, že jeho jistič má teoreticky nekonečnou vypínací schopnost. Čím je však vyšší jmenovitý proud, tím méně vnitřní odpor jističe pomáhá k utlumení zkratového procesu. Zlomová hodnota jmenovitého proudu je u 25A jističů a naprosto kritická u nejvyšší hodnoty, to je 63A v charakteristice „C“. Pokud si chtějí odborníci zjistit kvalitu jističe, pak vždy použijí zmíněné kritické hodnoty (25 A a 63 A). Tam se jasně projeví konstrukce vypínacího mechanismu, kontaktů, zhášecí komory a dalších.

Zásadní rozdíl mezi jističi od různých výrobců je tedy v dosaženém rozsahu jmenovitých proudů, kterého dosáhnou při dané vypínací schopnosti (10kA).

Podstatné však je při jakém napětí a zda výrobce neuvádí (obvykle někde pod čarou) vysoké vypínací schopnosti při sériovém zapojení dvou jističů, kde se energie "rozkládá" v poměru 50:50 na každý z nich. Toto se pak často a velmi snadno méně odbornou veřejností přehlédne a může se tak nabýt dojmu mimořádných parametrů.


II.) Další podstatný rozdíl je v dosažené normě, podle které má výrobce provedenou certifikaci.

 

Díky nárůstu použití jističů s 10 kA vypínací schopností se na trhu objevují také jističe, které této vypínací schopnosti buď vůbec nedosahují nebo dosahují jen díky ústupkům v jiných parametrech a životnosti.

 

Údaj o vypínací schopnosti bez uvedení normy, napětí a dalších souvisejících údajů nemá žádnou vypovídací schopnost. Podle našeho názoru by měla být norma uvedená vždy přímo na přístroji.

 

Normy se ve vztahu k vypínací schopnosti odlišují např. v požadavcích na časové prodlevy mezi zkraty, na počet zkratů, které musí jistič vydržet a zůstat nadále funkční.
 

 

III.) Pozor také na třetí zásadní odlišnost a to je šířka jističe. Existují jističe s vyšší vypínací schopností, ale mají 1,5 modulové nebo 2 modulové provedení.


Všimněte si proto u jiných výrobců, podle jaké normy a do jakých hodnot jmenovitých proudů uvádí vypínací schopnost. Výsledky i celosvětově uznávaných výrobců vás mohou překvapit.

 

Za dosažením těchto unikátních parametrů stojí zhášecí komora, která je jedním ze dvou celosvětově uznávaných českých patentů v jističi PEP. Její mimořádné vlastnosti se projevili také u již přístrojů DPN (v jednom modulu 17,5 mm je jistič + vypínač), kde doposud bylo celosvětově dosaženo vypínací schopnosti podle ČSN EN 60898 jen 4,5 kA a my jsme tuto hranici také překonali a také u jednomodulového RCBO (proudový chránič s nadproudovou ochranou = chráničojističe).


 

Na obsah

snížení nežádoucí energie v průběhu zkratu

Čím menší energie vznikne v průběhu zkratu, tím menší je nebezpečí poškození připojených zařízení a vedení.

Jistič BONEGA P-E-P: Detail na informace o třídě omezení energie

Jedná se u veřejnosti o často opomíjenou, avšak velmi podstatnou vlastnost jističe.

Kvalita ochrany u jističe je také daná velikostí energie, která "protéká" jističem v průběhu zkratu. Její velikost je dána vztahem: E =  I2.t. Jak z uvedeného vztahu vyplývá, vysoká rychlost vypnutí jističů BONEGA® P-E-P snižuje i tuto nežádoucí energii.

Norma ČSN 60898+A1/A11 stanovuje limity energie, na základě kterých jsou jističům přiřazeny jednotlivé třídy. Na jističi je třída podle normy označena v rámečku pod vypínací schopností.

 

Naše jističe bez problémů dosahují limitů 3. (nejvyšší možné) třídy omezení energie podle ČSN 60898+A1/A11, a to i u jmenovité 10 kA vypínací schopnosti.

 

Následující tabulky vyjadřují požadavky normy pro jističe do 16A a nad 16A až do 32A včetně při různých jmenovitých zkratových schopnostech.

Dovolené hodnoty  I2t podle ČSN 60898+A1/A11 pro jističe se jmenovitým proudem do 16 A  včetně
Jmenovitá zkratová schopnost

(A)

Třídy omezení energie

1

2

3

max. I2t

A2s

max. I2t

A2s

max. I2t

A2s

typ B a typ C

typ B

typ C

typ B

typ C
3 000

meze nestanoveny

31 000 37 000 15 000 18 000
4 500 60 000 75 000 25 000 30 000
6 000 100 000 120 000 35 000 42 000
10 000 240 000 290 000 70 000 84 000

(zvýrazněné hodnoty platí pro jističe BONEGA®, řady P-E-P):

Dovolené hodnoty  I2t podle ČSN 60898+A1/A11 pro jističe se jmenovitým proudem nad 16 A  do 32 A včetně
Jmenovitá zkratová schopnost

(A)

Třídy omezení energie

1

2

3

max. I2t

A2s

max. I2t

A2s

max. I2t

A2s

typ B a typ C

typ B

typ C

typ B

typ C
3 000

meze nestanoveny

40 000 50 000 18 000 22 000
4 500 80 000 100 000 32 000 39 000
6 000 130 000 160 000 45 000 55 000
10 000 310 000 370 000 90 000 110 000

(zvýrazněné hodnoty platí pro jističe BONEGA®, řady P-E-P):

Na obsah

ochrana montážních firem před neoprávněnými reklamacemi

Jističe BONEGA® P-E-P nelze zablokovat zvenčí.

zapnuto - červená I - ON

vypnuto - zelená O - OFF

 

Tato vlastnost chrání elektromontážní firmy proti reklamacím, které si ve skutečnosti uživatel způsobí sám a jen velmi těžce se mu dokazují.

 

Jako u většiny ostatních výrobců mají jističe BONEGA® P-E-P signalizaci stavu kontaktů. Ta signalizuje (na rozdíl od ostatních výrobců) skutečný stav kontaktů a ne jen polohu zapínací páčky. V případě "spečení" kontaktů a vypnuté páčce je uživatel jasně informován o procházejícím proudu.

 

Dosud jako jediné mají jističe BONEGA® P-E-P tuto signalizaci zakrytou průhledným plastovým okýnkem s čočkovým (zvětšovacím) efektem.

 

Důvody:

O logice barevného značení zapnuto/vypnuto pojednáváme v častých dotazech.

 

Na obsah

Současné spínání všech fází u vícemodulových provedení

Jištěná zařízení jsou díky plynulému rozběhu méně namáhána.

Celosvětově unikátní patentovaný systém spouštěcího mechanismu zajišťuje přesnější a téměř současné sepnutí všech kontaktů u vícemodulových (pólových) jističů.

 

Je toho docíleno díky:

Tato výhoda umožní např. plynulé starty vícefázových elektrických motorů (všechny fáze jsou sepnuty najednou).

Na obsah

celosvětově unikátní zhášecí komora

Zhášecí komora má zásadní vliv na rychlost vypnutí a vypínací schopnost.

Zhášecí komora má absolutně novou, námi vyvinutou patentovanou koncepci umožňující:

 

a) velmi rychlé "vtažení" vzniklého elektrického oblouku do komory

V okamžiku oddálení pohyblivého kontaktu od pevného je nutné vzniklý oblouk co nejdříve "vtáhnout" do zhášecí komory a tím definitivně přerušit obvod, aby nedocházelo k "upalování" kontaktů. Tato rychlosti ale není u našich jističů na úkor vyššího obloukového napětí, které velmi zvyšuje riziko poškození jištěných zařízení (např. motorů). Toho by šlo docílit například vyšším počtem plechů ve zhášecí komoře. Naše komora má pouze běžných 13 přerušení. Obloukové napětí u jističů BONEGA® P-E-P je ve srovnání s jinými jističi shodné, spíše ještě nižší.

 

b) zamezení navrácení oblouku zpět ke kontaktům

U jiných jističů může dojít k navrácení oblouku na kontakty a tím opětovnému spojení obvodu. Díky konstrukci kontaktů, mechaniky, vynašečů a komory to u jističů BONEGA® P-E-P není možné.

 

c) rychlé zhasnutí oblouku

Čím dříve je oblouk uhašen, tím méně vznikne tepla, které může ovlivňovat vedlejší okruhy (ohřívání sousedního jističe) či samotný přístroj.

 

d) využití chladného vzduchu ve zhášecí komoře k ochlazení kontaktů

Na počátku zkratového procesu se využívá ještě neohřátého vzduchu uvnitř komory pro ochlazení kontaktů těsně po jejich rozepnutí. Chladný vzduch se usměrňuje pomocí komůrek.

 

 

Na obsah

stabilita nastavené charakteristiky

Charakteristiku jističe není možné změnit pádem ani otřesem.

Jističe BONEGA P-E-P: Cívka

Elektromagnetická rychlospoušť s vyrážecí kotvou pro ochranu před zkratem je konstrukčně řešena tak, že nemá žádný nastavitelný prvek. Charakteristika jističe je daná volbou průřezu měděného drátu cívky, počtem závitů a předpětím pružiny v jádře cívky. Toto konstrukční řešení tedy vylučuje, že by naše jističe pádem nebo otřesem mohly jakkoli změnit uvedenou charakteristiku.

Na obsah

úprava svorek proti mezifázovému zkratu

Jističe BONEGA® P-E-P odstraňují nebezpečí mezifázového zkratu např. jen ionizací vzduchu.

Třípólový jistič BONEGA P-E-P: Svorky

 

Těleso jističe je v úrovni horní části svorky (sloužící pro propojení pomocí vidlicové lišty) vybaveno z obou stran izolačními odlomitelnými přepážkami (v některých zemích Evropy se používá jiný systém propojení - proto odlomitelné). Tyto přepážky zamezují možnému mezifázovému zkratu v případě propojení vícemodulových provedení pomocí vícefázových propojovacích vidlicových lišt. K tomuto zkratu by bez uvedených přepážek mohlo dojít po ionizaci vzduchu nebo při nepatrné vlhkosti, které napomohou vzniku elektrického oblouku.

Jistič BONEGA P-E-P: Úprava proti mezifázovému zkratuJistič BONEGA P-E-P: Připojení pomocí vidlicové lišty

 

Na obsah

vysoká provozní odolnost proti vibracím

Jističe BONEGA® P-E-P lze použít i v prostředích se silnými vibracemi (např. vojenská vozidla, železniční vagóny, staveništní rozvaděče)

Silné vibrace mohou u jiných jističů způsobit buď samovolné vypínání nebo vyřazení zkratové spouště (ztratí ochrannou funkci) nebo rozpojení bodových svarů (přerušení proudu).

 

a) opatření zamezující vyřazení zkratové spouště:

Jistič BONEGA P-E-P: Uložení cívky Jističe BONEGA® P-E-P jsou proti tomuto chráněny vhodným uložením vlastních konstrukčních prvků, především vyrážecí cívky, která je uložena v unikátní "kolébce" (viz. obrázek). Vyloučila se tak možnost vyosení a následného zadření pohyblivého jádra v cívce.

 

b) opatření zamezují rozpojení bodových svarů:

Počet bodových svarů je jednoduše radikálně snížen. Propojení prvků je řešeno pomocí stavebnicové konstrukce a nebo jsou díly vyrobeny rovnou z jednoho kusu.

Na obsah

ochrana před zneužitím jističe

Splňují požadavky rozvodných závodů

Jističe BONEGA P-E-P splňují všechny požadavky rozvodných závodů:

Vícepólové jističe BONEGA® P-E-P nelze bez porušení rozebrat jen tím, že by se odstranilo propojení mezi natahovacími páčkami a jednotlivé póly by pak mohli začít fungovat samostatně (hrozilo by např. možné ovlivňování denní a noční sazby).

 

Vzájemné propojení fází není u jističů BONEGA® P-E-P jen mezi páčkami, ale také pomocí čepů, které jsou vloženy mezi póly a zasahují bočním otvorem přímo do vnitřního mechanizmu. Vícepólové provedení je pak ještě spojeno nýtováním. Navíc samotná propojovací a krycí lišta mezi páčkami se při odejmutí viditelně znehodnotí. Jakýkoliv zásah do jističe je tedy na první pohled rozpoznatelný.

Na obsah

široká selektivita

Jističe lze použít i v komplikovaných projektech.

Široká výrobní škála hodnot jmenovitých proudů a charakteristik B,C pro DC jističe BONEGA umožňuje v kombinaci s použitím rozdílných průřezů vodičů vhodné sestavování do různých bezpečnostních kaskád.

 

Lze jimi tedy dosáhnout požadované selektivity, což je koordinace dvou za sebou řazených jistících přístrojů tak, aby byla při poruše vypnuta pouze postižená část instalace.

Na obsah

vyšší krytí IP

Bezpečnější údržba a oprava rozvaděčů.

   

Všechny svorky jsou vhodnou konstrukcí obalu chráněny před dotykem prstem a vniknutí cizích malých předmětů (splňuje krytí IP 20).

 

Zobrazit tabulku druhy krytí IP a jejich hodnot

Na obsah

možnost zaplombování páčky v poloze zapnuto i vypnuto

Možnost zaplombování i pro speciální účely.

Zaplombování páčky je umožněno tím, že v obou bočních vodících stěnách vypínací páčky jsou otvory, kterými lze protáhnout plombovací drátek. Ten prochází současně drážkou v pohyblivé páčce, která je na ní vytvořena v zapnuté i vypnuté poloze a tím znemožňuje pohyb vlastní páčky.

 

V případě, že je páčka zaplombovaná v poloze zapnuto, nebrání tato nehybnost vlastní funkčnosti jističe. V případě zkratu či přetížení bude elektrický okruh odstaven (nezávisle a bez omezení na fixované poloze páčky).

 

Obal jističe umožňuje zaplombování páčky bez vlivu na umístění sousedních přístrojů.

 

Na obsah

barevné i černé ovládací páčky

Barevné páčky zvyšují přehlednost a splňují požadavky rozvodných závodů.

Dodáváme standardně jak v barevném provedení podle hodnot jmenovitých proudů (odpovídajícím značení paticových pojistek), tak na zakázku i v černém provedení.

 

0,2 A - 1,6 A černá  
2 A růžová  
4 A hnědá  
6 A zelená  
8 A světle zelená  
10 A červená  
13 A písková  
16 A šedá  
20 A modrá  
25 A žlutá  
32 A fialová  
40 A černá  
50 A bílá  
63 A měděná  

Na obsah

Signalizace poruchy pomocí středové polohy páčky

Na první pohled lze odlišit vypnutí uživatelem nebo zkratem či přetížením

 

V případě vypnutí jističe BONEGA® P-E-P uživatelem se páčka přesune z nejhornější polohy (3 = ON) do krajní spodní polohy (2=OFF). Opětovné sepnutí je pak přímé z polohy OFF do polohy ON.

 

POZOR:

 

Jistič BONEGA® P-E-P dokáže signalizovat poruchu v obvodu způsobenou zkratem nebo přetížením. Páčka v takovém případě spadne pouze do středové polohy. Při posunování páčky nahoru neklade žádný odpor a může vyvolat dojem vadné mechaniky.

 

NEJEDNÁ SE VŠAK O PORUCHU JISTIČE !!!

 

Tento stav má za úkol upozornit uživatele, že ochranný systém chrániče musel reagovat na vnější událost (zkrat nebo přetížení). V takovém případě je třeba hledat příčinu.

 

Obnovit činnost DPN lze pak tímto postupem:

 

a) ovládací páčku je nutné ze středové polohy nejprve přesunout do spodní polohy (na obrázku poloha 2). Při tomto přesunutí se musí překonat drobný odpor, který klade vnitřní mechanika. Dochází doslova k přesmyknutí (cvaknutí) mechanizmu. V této spodní poloze je teprve mechanika připravena k opětovnému sepnutí.

 

b) ze spodní polohy se po té páčka přesune do nejhornější polohy (na obrázku poloha 3). Při tomto pohybu je již kladen obvyklý odpor, který je známý při běžném zapínání přístroje.

Tato funkce je také výhodná pro elektro údržbáře, kteří tak dokážou rychle zjistit, zda k vypnutí došlo svévolně obsluhou (vynucená "přestávka" = předstírání poruchy) nebo skutečnou poruchou.

Na obsah

 

Sortiment | Novinky| O firmě | KontaktyKde nakoupit | Reference | RSS

BONEGA spol. s r.o. Sudoměřice nad Moravou 302 [email protected], tel. ústředna: 518 335 333-5, tel.: 518 335 216