Objevte všechny výhody jističů BONEGA
Každý pól (modul) je vybaven průhlednou odklápěcí krytkou s aretací v horní otevřené poloze (aby při popisování samovolně nepadala). Pod ni je možné do ohraničených výřezů (6,2 x 15,4 x 0,3 mm) vložit dvouřadý text s uživatelským popisem. Lze také psát přímo na plastovou plochu. |
|
Vytiskněte si obrázkové uživatelské popiskys možností vložení vlastního textu |
A B C
Pozice A - plně otevřená svorka
Pozice B - počátek svírání vodiče do svorky
Pozice C - částečně zatažená svorka, kdy je prostor pod svorkou postupně uzavírán blokační závorou
Každá svorka má ve své pohyblivé spodní
části takzvanou "plochou blokační závoru", která se při dotahování šroubu
postupně vysunuje do prostoru pod svorkou. Zamezuje tak nežádoucímu vsunutí vodiče pod třmen
svorky, při kterém by nedošlo k sevření
vodiče do svorky.
Jedná se o velmi praktické řešení pro předcházení problémům při připojování vodičů v případě, kdy není do svorky přímo vidět . Tento princip tedy zcela vylučuje možnost vsunout vodič omylem pod svorku, která by pak byla sice dotažena, ale bohužel bez vodiče. Pokud se na to u konkurenčních přístrojů nepřijde ihned při montáži, dochází často ke skrytým reklamačním montážním závadám, které se mnohdy projevovaly až u uživatele (vodič může být sice v kontaktu se svorkou, ale při vyšším zatížení okruhu dojde doslova k vyhoření a tím k přerušení obvodu). Výrobcům rozvaděčů tak vznikaly nepříjemné dodatečné reklamační náklady na velmi "snadné" odstranění takových závad.
Toto řešení tedy nejen předchází reklamacím, ale také velmi zrychluje montáž a
přispívá ke spolehlivosti.
zapnuto - červená I - ON
vypnuto - zelená O - OFF
Tato vlastnost chrání elektromontážní firmy proti reklamacím, které si ve skutečnosti uživatel způsobí sám a jen velmi těžce se mu dokazují.
Jako u většiny ostatních výrobců mají jističe BONEGA® P-E-P signalizaci stavu kontaktů. Ta signalizuje (na rozdíl od ostatních výrobců) skutečný stav kontaktů a ne jen polohu zapínací páčky. V případě "spečení" kontaktů a vypnuté páčce je uživatel jasně informován o procházejícím proudu.
Dosud jako jediné mají jističe BONEGA® P-E-P tuto signalizaci zakrytou průhledným plastovým okýnkem s čočkovým (zvětšovacím) efektem.
Důvody:
Vzhledem k tomu, že signalizace je pevně spojena s pohyblivým kontaktem, v praxi u jiných jističů dochází k tomu, že je přes signalizaci pomocí párátka nebo sirky zablokován pohyblivý kontakt a tím je zcela vyřazena jak tepelná, tak i zkratová ochrana jističe. U jističe BONEGA® P-E-P to není možné, právě díky průhlednému okýnku.
Ochrana proti vniknutí prachu do jističe.
O logice barevného značení zapnuto/vypnuto pojednáváme v častých dotazech.
![]() |
Inovovaná konstrukce svorek:
V celém rozsahu hodnot jmenovitých proudů (až do 63 A) je možné u jističů BONEGA® P-E-P použít vodič o průřezu až 35 mm2 pro plný vodič a 25 mm2 pro slaněný vodič. Samotný geometrický průřez svorek je však 50 mm2.
Odpadá tak nouzové řešení pomocí přídavných svorek, kde mohou vznikat přechodové odpory.
Poznámka: díky postříbřeným kontaktům lze připojovat jak vodiče Cu (měděné) tak i Al (hliníkové), více v prohlášení: zde
|
Při dotahování svorek mají některé konkurenční přístroje tendenci naklánět se a je nutné je druhou rukou "předepjat". Vysoké svislé stability na DIN liště při připojování vodičů k přístroji je docíleno pomocí plastové zarážky na spodní straně, která přebírá po upevnění na DIN lištu funkci protitlaku (při namáhání celého tělesa na krut). Na rozdíl od konkurence zde pohyblivá západka plní jen přídržnou roli.
Druhá ruka se nemusí zabývat "předepínáním" a může se soustředit jen na přidržování připojovaného vodiče. Toto opatření výrazně zrychluje a usnadňuje montáž.
Mimořádně malé rozměry (především výška jen 81 mm) řadí jističe BONEGA® P-E-P v kategorii vypínací schopnosti 10 kA k těm nejmenším.
V rozvaděči tedy zůstává více místa pro vedení a připojování vodičů. Tuto vlastnost oceníte především při použití v malých plastových bytových rozvaděčích.
|
|
|
![]() |
Především při opravách ve starých rozvaděčích oceníte
možnost
uchycení přístrojů BONEGA® P-E-P na rovnou plochu bez použití DIN lišty. Tato varianta
nevyžaduje žádnou úpravu přístroje.
Princip:
Takto vytvořené spojení je až překvapivě pevné. |
Jističe BONEGA PEP umožňuje připojení mj. i hlinikových
vodičů protože svorky jsou měděné a pomocí elektrolýzy celé kvalitně
postříbřené.
Toto technologické řešení zcela vylučuje problém jiných výrobců, kteří používají
pro své přístroje jen měděné svorky bez povrchové úpravy nebo jen povrchově
kadmiované nebo pozinkované. Chemicky se totiž měď s hliníkem naprosto nesnáší ,
protože způsobuje velmi rychle silnou oxidaci a tím velké přechodové odpory a
následné zahřívání spoje. Za určitých klimatických podmínek může dokonce mezi mědí a hliníkem
ve svorce nastat jiskření, které způsobuje postupné narušování spoje a to i
přesto, že je vodič ve svorce pevně utažen. Postříbřená svorka má sice více jak
2 x vyšší cenu než samotná měděná, ale cesta kvality a univerzálnosti připojení se v tomto směru jistě
vyplatí.
![]() |
Na každém tělese jsou dvě plošky o rozměrech 4,8 x 17,6 x 0,5 mm s rybinovým
zámkem, kde je možné z boku vložit montážní popis (viz fotografie).
Místa jsou volena tak, aby při uložení jističe v rozvaděči pod úrovní očí bylo možné použít horní popisovací plošku a při uložení nad úrovní očí spodní popisovací plošku.
Nejběžnější šablony popisek lze stáhnout z našeho webu. |
Vliv na funkci jističe v různých polohách má téměř výhradně konstrukce a uložení vyrážecí cívky pro zkratovou spoušť. V principu jde o to, zda v různých montážních polohách nám samotná váha jádra cívky napomáhá nebo omezuje kinetiku jejího pohybu a zda v různých polohách nemůže dojít k narušení chodu pohyblivých částí či dokonce ke zkřížení a tím ke znemožnění pohybu například jádra cívky, vypínacího mechanizmu, atd.. Tento výsledek může pak mít zásadní vliv na to, že jistič v nevýhodné poloze nevypne v případě zkratu dostatečně rychle nebo dokonce nebude reagovat vůbec, případně změní svoji charakteristiku.
U jističů BONEGA je toto vyloučeno:
Vyrážecí cívka je posazena v krabičce tak, že v běžné (tedy svislé) poloze je orientace směru pohybu jádra při "vyrážení" proti působení tíhové síly (tedy směrem nahoru). Je to tedy z hlediska odporu ta nejnevýhodnější poloha. V této poloze se také nastavují parametry jističe. Jakákoli jiná montážní poloha jističe je tedy jen ve prospěch rychlosti vypnutí. Tíhová síla nám tak tedy v jakýchkoli jiných montážních polohách jen napomáhá bezpečnosti.
Výška svorek jističe odpovídá dalším elektrickým přístrojům značky BONEGA® jako jsou proudové chrániče, modulové vypínače, atd. Vzájemné propojení tak umožní vytváření sdružených přístrojů.
Např. kombinace jističe 1P+N spolu s dvoupólovým proudovým chráničem nebo jističe 3P+N spolu s čtyřpólovým proudovým chráničem (viz. chrániče). Tohoto propojení lze snadno docílit pomocí 2P nebo 4P propojovací lišty).
|
|
Upínací mechanismus s pohyblivou západkou umožňuje:
a) uchycení na DIN lištu pouhým "zaklapnutím"
b) rychlou demontáž z DIN lišty
1 2 3 |
Tuto výhodu oceníte především při demontáži vícepólových provedení, kde stačí na odjištění pouze jeden nástroj, neboť západky stačí povytáhnout do krajní aretační polohy (poloha 1). Vyjmutí se pak můžete věnovat už bez nástroje. U některých konkurenčních přístrojů musíte k této operaci použít např. dva šroubováky a současně vyjímat přístroj z DIN lišty. Demontáž přístrojů BONEGA® P-E-P je tak mnohem jednodušší a rychlejší.
Praktický trik na vyjmutí přístroje z propojené řady:
Někteří výrobci se snaží konstrukčně vyřešit vyjmutí přístroje z propojené řady a to pomocí různých mechanizmů. I přes tuto snahu jsou případy, kdy ani sebelepší mechanizmus situaci nevyřeší. Z našeho pohledu jde tedy o zbytečnou konstrukční komplikaci neboť praxe si sama našla vhodnou „fintu“, která je již dlouhá léta prověřená. Více v instruktážním videu: zde
![]() |
U jiných jističů se jedná o poměrně běžný problém, kdy při neúměrném dotahování šroubů u svorek dojde k rozevření obalu nebo křížení samotné svorky v obalu. U některých dokonce dochází k poškození spojů a tím přerušení okruhu. |
U jističů BONEGA® P-E-P je tomuto zabráněno pomocí:
Pohyblivá svorka je vyrobena jen z jednoho kusu. Na rozdíl od některé konkurence je spoj vyřešen přeplátováním a ne tzv. "puzzlovým spojem". Přes toto přeplátování prochází šroub, který tak má k dispozici dvojnásobnou závitovou délkou, což výrazně omezuje možnost porušení – „stržení“ závitu. Možnost roztržení při montáži je vyloučena i při překročení normou povoleného namáhání na krut (2 N.m). Maximální dotahovací moment pro jističe BONEGA P-E-P je 4 N.m.
Samotné třmenové svorky mají v dolní části ještě navíc příčné drážky, které zamezují povytažení vodiče ze svorky (po dotažení se vodič vryje do drážek) a současně omezují přechodové odpory (díky zvětšení přenosové plochy je upálení vodičů nemožné).
Spojení vodiče s přístrojem je velmi pevné a tedy spolehlivé.
![]() |
Unikátní pomocný mechanismus umožňuje snadné vyjmutí
jističe z řady elektropřístrojů propojených mezi sebou vidlicovou nebo
hřebenovou (jazýčkovou) propojovací lištou bez jinak nutné demontáže
celé propojovací lišty (po nadzvednutí přístroje o cca 1 mm).
|
Další výhody tohoto řešení:
Praktický trik na vyjmutí přístroje z propojené řady:
Někteří výrobci se snaží konstrukčně vyřešit vyjmutí přístroje z propojené řady a to pomocí různých mechanizmů. I přes tuto snahu jsou případy, kdy ani sebelepší mechanizmus situaci nevyřeší. Z našeho pohledu jde tedy o zbytečnou konstrukční komplikaci neboť praxe si sama našla vhodnou „fintu“, která je již dlouhá léta prověřená. Více v instruktážním videu: zde
Velmi lehký chod při zapínání páčky (natahování) i u vícepólových provedení je daný vynikající, silově velmi vyváženou konstrukcí spínacího mechanismu.
|
|
Navázání celé řady příslušenství je vyřešeno z obou stran jističe. Propojení s jističem se provádí následujícím způsobem:
Na jističe lze navázat řadu příslušenství (podpěťové spouště, napěťové spouště, pomocné signalizační kontakty, pomocné signalizační kontakty v jednom modulu spolu s napěťovou či podpěťovou spouští, aj.) Rozšiřuje se tak jejich uplatnění o jištění předpětí nebo podpětí, ovládání, regulaci, dálkové ovládání, dálkovou signalizaci zapnuté a vypnuté polohy jističe, programování, měření a další. Tyto kombinace tak umožňují použití i při řízení složitých automatizačních procesů.
I toto příslušenství lze nadále mezi sebou propojovat (např. jistič + podpěťová spoušť + pomocný signalizační kontakt, atd.) a vytvářet tak různé kombinace.
U přístrojů BONEGA P-E-P lze použít jak vidlicové, tak i hřebenové (jazýčkové) normalizované propojovací lišty.
Názory na použití těchto dvou typů se však různí.
viz.
rozdíly mezi vidlicovými a hřebenovými propojovacími
lištami
Jednopólové provedení lze propojit i tzv. "německých" způsobem a to speciální lištou bez izolace. Při tomto způsobu je nutné odlomit obě zábrany proti mezifázovému zkratu.
Vstup a výstup je díky speciální konstrukci přesně definován.
Proč dodržet správné zapojení (+/-)
Zásadní odlišnost speciálně vyvinutých jističů pro DC (na
stejnosměrný proud) od klasických jističů AC (na střídavý proud) je zjednodušeně
v tom, že v okamžiku odpojovaní se při vyšších napětích musí vzniklý DC oblouk
mezi kontakty „vtáhnout“ do zhášecí komory pomoci permanentních magnetů, které
jsou po stranách vynašeče (což je cesta od kontaktů do zhášecí komory). Pokud by
se tomuto oblouku „nepomohlo do komory“, tak by zůstal mezi kontakty až do doby,
kdy je „upálí“.
Je proto u jističů
na DC velmi důležité dodržení připojení vodičů na svorky + a -. Pokud by
se provedlo opačné zapojení, tak by použité magnety nepomáhaly vtažení oblouku,
ale naopak by vstupu oblouku do zhášecí komory bránily.
Všechny svorky jsou vhodnou konstrukcí obalu chráněny před dotykem prstem a vniknutí cizích malých předmětů (splňuje krytí IP 20).
Zobrazit tabulku druhy krytí IP a jejich hodnot
Otvor pro šroubovák v obalu má menší průměr než průměr hlavy šroubu, a proto nemohou šrouby z tělesa vypadnout. Hlava šroubu je vyrobena tak, aby umožňovala dotažení pomocí křížového šroubováku typu POZIDRIVE i pomocí plochého.
![]() |
Přístroje BONEGA P-E-P jsou primárně určeny pro připevnění na lištu DIN EN 50 022 (šířka - 35 mm, s rozsahem tloušťky 0,8 - 2 mm). Na evropském trhu se však vyskytují DIN lišty mimo tento rozsah.
Provedení pohyblivé i pevné západky u jističů BONEGA® P-E-P umožňuje uchycení i na méně přesné provedení DIN lišt. |
V případě, že je páčka zaplombovaná v poloze zapnuto, nebrání tato nehybnost vlastní funkčnosti jističe. V případě zkratu či přetížení bude elektrický okruh odstaven (nezávisle a bez omezení na fixované poloze páčky).
Obal jističe umožňuje zaplombování páčky bez vlivu na umístění sousedních přístrojů.
Dodáváme standardně jak v barevném provedení podle hodnot jmenovitých proudů (odpovídajícím značení paticových pojistek), tak na zakázku i v černém provedení.
0,2 A - 1,6 A | černá | |
2 A | růžová | |
4 A | hnědá | |
6 A | zelená | |
8 A | světle zelená | |
10 A | červená | |
13 A | písková | |
16 A | šedá | |
20 A | modrá | |
25 A | žlutá | |
32 A | fialová | |
40 A | černá | |
50 A | bílá | |
63 A | měděná |
Sortiment | Novinky| O firmě | Kontakty| Kde nakoupit | Reference | RSS |
|