Jednomodulové jističe DPN: výhody a inovace zvyšující bezpečnost

Objevte všechny výhody DPN BONEGA

Přehled výhod a inovací:

První na světě s vypínací schopností 6 kA (zkratová odolnost)

Kombinované přístroje BONEGA® P-E-P 6DPN je možné použít i v náročných zkratových podmínkách.

Jedno z celosvětových prvenství kombinovaného přístroje BONEGA® P-E-P 6DPN v šířce jen jednoho modulu (17,6 mm) spočívá v dosažení vypínací schopnosti 6 kA až do nejvyšší hodnoty 32A i v charakteristice „C“ podle ČSN EN 60898.  Těchto parametrů nedosahuje doposud žádný výrobce. Nejvyšší vypínací schopnost byla do hodnoty jen 4,5 kA.

 

Výrazně se 6 kA vypínací schopností rozšiřuje použití těchto přístrojů například i pro podlahová elektrická vytápění, zimní ohřev rýn, zdravotnictví, atd...

 

Celosvětová unikátnost spočívá ve sloučení všech následujících faktorů při zachování vypínací schopnosti 6kA:

 

I.) Je třeba si uvědomit, že na vypínací schopnost má mimo jiné vliv vnitřní odpor jističe. U malých jmenovitých hodnot (např. 1A) se může pochlubit téměř každý výrobce tím, že jeho jistič má teoreticky nekonečnou vypínací schopnost. Čím je však vyšší jmenovitý proud, tím méně vnitřní odpor jističe pomáhá k utlumení zkratového procesu. Zlomová hodnota jmenovitého proudu je u 25A jističů a naprosto kritická u nejvyšší hodnoty, to je 63A v charakteristice „D“. Pokud si chtějí odborníci zjistit kvalitu jističe, pak vždy použijí zmíněné kritické hodnoty (25 A a 63 A). Tam se jasně projeví konstrukce vypínacího mechanismu, kontaktů, zhášecí komory a dalších.

Zásadní rozdíl mezi jističi od různých výrobců je tedy v dosaženém rozsahu jmenovitých proudů, kterého dosáhnou při dané vypínací schopnosti (25 kA, 15kA, 10kA, 6kA ...).

II.) Další podstatný rozdíl je v dosažené normě, podle které má výrobce provedenou certifikaci. V Evropě existují dvě základní a to:

a) tzv. „průmyslová“ ČSN EN 60947

b) tzv. „domovní“ ČSN EN 60898

 

Díky nárůstu použití jističů s 6 kA vypínací schopností se na trhu objevují také jističe, které této vypínací schopnosti buď vůbec nedosahují nebo dosahují jen díky ústupkům v jiných parametrech a životnosti.

 

Údaj o vypínací schopnosti bez uvedení normy, napětí a dalších souvisejících údajů nemá žádnou vypovídací schopnost. Je totiž obrovský rozdíl, zda je jistič schopen splňovat podmínky vypínací schopnosti podle náročnější tzv. „domovní" normy ČSN EN 60898 a nebo jen podle mírnější „průmyslové" ČSN EN 60947. Podle našeho názoru by měla být norma uvedená přímo na přístroji.

 

Normy se ve vztahu k vypínací schopnosti odlišují např. v požadavcích na časové prodlevy mezi zkraty, na počet zkratů, které musí jistič vydržet a zůstat nadále funkční.
 

Domovní norma je přísnější, protože předpokládá laického uživatele. Vyžaduje např. funkčnost jističe i po 3 po sobě jdoucích zkratech, kdežto průmyslová povoluje velké prodlevy, během kterých jistič stihne zchladnout (mnohdy až desítky minut). V praxi to znamená, že pokud v obvodu nastane krizový zkrat a obsluha se pokusí jistič splňující pouze normu ČSN EN 60947 znovu zapnout, obvykle dojde v lepším případě ke zničení jističe, v horším ke spečení kontaktů, nepřerušení obvodu, hoření a pravděpodobně i k vysokým škodám.


Z toho plyne, že norma pro průmysl je mnohem mírnější. Pro řadu lidí se tento požadavek normy zdá nelogický, ale vychází z chování uživatele po odpojení okruhu jističem. Uživatel v domácnosti nejčastěji reaguje tak, že se jej pokusí zapnout jednou, podruhé i potřetí a pak teprve začne hledat příčinu. Profesionální elektrikář naproti tomu zkusí zapnutí jen jednou a pokud jistič sám znovu vypne, jde ihned hledat příčinu.



III.) Pozor také na třetí zásadní odlišnost a to je šířka přístroje.
Existují jističe - DPN s vyšší vypínací schopností, ale jsou obvykle v provedení až v šířce 2 modulů.


Všimněte si proto u jiných výrobců, podle jaké normy a do jakých hodnot jmenovitých proudů uvádí vypínací schopnost. Výsledky i celosvětově uznávaných výrobců vás mohou překvapit.

 

Za dosažením těchto unikátních parametrů stojí zhášecí komora, která je jedním ze dvou celosvětově uznávaných českých patentů v jističi PEP. Její mimořádné vlastnosti se projevili také u již dokončenéhoo RCBO (v jednom modulu 17,5 mm je jistič + proudový chránič), kde doposud bylo celosvětově dosaženo vypínací schopnosti podle ČSN EN 60898 jen 6 kA a my jsme tuto hranici také překonali.


 

Na obsah

První na světě se signalizacÍ poruchy pomocí středové polohy páčky

Na první pohled lze odlišit vypnutí uživatelem nebo zkratem či přetížením

 

V případě vypnutí kombinovaného přístroje BONEGA® P-E-P 6DPN  uživatelem se páčka přesune z nejhornější polohy (3 = ON) do krajní spodní polohy (2=OFF). Opětovné sepnutí je pak přímé z polohy OFF do polohy ON.

 

POZOR:

 

Kombinovaný přístroj BONEGA® P-E-P 6DPN dokáže jako PRVNÍ NA SVĚTĚ signalizovat poruchu v obvodu způsobenou zkratem nebo přetížením. Páčka v takovém případě spadne pouze do středové polohy. Při posunování páčky nahoru neklade žádný odpor a může vyvolat dojem vadné mechaniky.

 

NEJEDNÁ SE VŠAK O PORUCHU DPN !!!

 

Tento stav má za úkol upozornit uživatele, že ochranný systém musel reagovat na vnější událost (zkrat nebo přetížení). V takovém případě je třeba hledat příčinu.

 

Obnovit činnost DPN lze pak tímto postupem:

 

a) ovládací páčku je nutné ze středové polohy nejprve přesunout do spodní polohy (na obrázku poloha 2). Při tomto přesunutí se musí překonat drobný odpor, který klade vnitřní mechanika. Dochází doslova k přesmyknutí (cvaknutí) mechanizmu. V této spodní poloze je teprve mechanika připravena k opětovnému sepnutí.

 

b) ze spodní polohy se po té páčka přesune do nejhornější polohy (na obrázku poloha 3). Při tomto pohybu je již kladen obvyklý odpor, který je známý při běžném zapínání přístroje.

Tato funkce je také výhodná pro elektro údržbáře, kteří tak dokážou rychle zjistit, zda k vypnutí došlo svévolně obsluhou (vynucená "přestávka" = předstírání poruchy) nebo skutečnou poruchou.

Na obsah

Bezpečněji chrání el. obvody

Ochrana od první do poslední chvíle

Kombinované přístroje BONEGA® P-E-P 6DPN mají ovládání pracovního vodiče "nuláku" tak, že při zapínání dojde nejprve k sepnutí "N" a pak teprve fáze a při vypínání dochází nejdříve k odpojení fáze a pak terpve "N" a to z důvodu bezpečnosti = "N" obvod tak chrání již od první fáze sepnutí až do skončení vypnutí.

 

Podstané pro bezpečnost je také to, že i u běžného světelného obvodu nemůže dojít například jen při neodborné výměně žárovky k úrazu elektrickým proudem (přes pracovní vodič). Není to jistě nijak neobvyklý jev, když je obvod cháněn jen vypnutým jističem, že je v pracovním vodiči proud.

 

Tyto kombinované přístroje mimo jiné právě z výše uvedených důvodů nacházejí uplatnění v el. rozvodech v nejvyspělejších zemích jako je Francie, Rakousko, atd.

 

Rozvoj lze očekávat i v ČR protože s požadavkem na obvody s odpojováním "N" se už dnes můžete setkat:

 

 

Na obsah

snadná identifikace poruchy

Poruchu odhalí i laik

Pokud jsou elektrické obvody chráněny proudovými chráničemi pak je při použití DPN místo jističů mnohem snadnější odhalování poruch když vypne chránič a nejde zapnout z důvodu překročení meze reziduálního proudu:

Tedy i velmi laická obsluha dokáže snadno eliminovat (odstavit) chybný okruh a to po předchozím zaučení nebo i po telefonu.

Na obsah

 

mimořádně pevné provedení svorek

Ani při nadměrném namáhání nelze strhnout závit.

Pohyblivá svorka je vyrobena jen z jednoho kusu. Narozdíl od konkurence je spoj vyřešen přeplátováním a ne tzv. "puzzlovým spojem". Přes toto přeplátování prochází šroub (celé těleso tak drží pohromadě dřík šroubu = namáhání pouze na vysoce odolný "stříïh"), který tak má k dispozici dvojnásobnou závitovou délkou, což výrazně omezuje možnost porušení – „stržení“ závitu. Roztržení při montáži je tak vyloučeno i při překročení normou povoleného namáhání na krut (2 N.m).

 

Samotné třmenové svorky mají v dolní části ještě navíc příčné drážky, které zamezují povytažení vodiče ze svorky (po dotažení se vodič vryje do drážek) a současně omezují přechodové odpory (díky zvětšení přenosové plochy je upálení vodičů nemožné). Plochý protikus pevné části svorky přes který tlačí šroub má taktéž příčné drážkování (šroub nezasahuje tak přímo do vodiče)

 

Spojení vodiče s přístrojem je velmi pevné a tedy vysioce spolehlivé.

 

Na obsah

Usnadňuje práci revizním technikům

Měření obvodů bez nutnosti demontáže pracovního vodiče "N"

Kombinované přístroje BONEGA® P-E-P 6DPN přinášejí při měření obvodu následující výhody revizním technikům:

 

Na obsah

mimořádně vysoká rychlost vypnutí

Čím dříve je celý zkratový proces ukončen, tím menší je poškození připojených zařízení a vedení.

Náhled oscilogramu

Mimořádně vysoká rychlost vypnutí od okamžiku zkratu až do jeho ukončení je maximálně 8 ms (při maximálním zatížení).

Jiní výrobci se obvykle pohybují v hodnotách minimálně 2 x až 5 x vyšších. 

Cílem každého výrobce jističů je z hlediska ochrany spotřebičů a vedení (v případě poruchy v el.okruhu) dosažení co nejvyšší rychlost vypnutí.

 

U kombinovaného přístroje BONEGA® P-E-P 6DPN není dosaženo vysoké rychlosti vypnutí na úkor vyššího obloukového napětí, které velmi zvyšuje riziko poškození jištěných zařízení (např. motorů). Obloukové napětí je ve srovnání s jinými jističi shodné, spíše ještě nižší.

 

Celková rychlost vypnutí se skládá ze tří etap:

Zásadní výhoda kombinovaných přístrojů BONEGA® P-E-P 6DPN je v mimořádně vysoké rychlosti v prvních dvou etapách. Třetí etapa je taktéž sice velmi rychlá, ale v celkové rychlosti není tak zásadní. Podstatnější v této poslední etapě je to, že komora je natolik precizní, že oblouk nám "nevyskakuje" vůbec žádným směrem z komory ven (především se vůbec nevrací na kontakty).

Takřka učebnicový průběh zkratového procesu je způsoben mimo jiné také vhodným dimenzováním přítlaku kontaktů, které se vlivem aerodynamických sil neodchylují (jak je patrné i z grafů).
 

Všimněte si: Někteří výrobci uvádějí místo celkové rychlosti vypnutí (doba od počátku zkratu do jeho úplného ukončení) jen rychlost rozpojení kontaktů (což je teprve první etapa). V okamžiku rozpojení kontaktů obvodem stále prochází energie (napětí i proud) a to díky vytvořenému oblouku. V této fázi jistič ještě obvod nepřerušil.

 

Závěr:

Více informací: oscilogramy a grafy charakteristik

 

Na obsah

snížení nežádoucí energie v průběhu zkratu

Čím menší energie vznikne v průběhu zkratu, tím menší je nebezpečí poškození připojených zařízení a vedení.

Jistič BONEGA P-E-P: Detail na informace o třídě omezení energie

Jedná se u veřejnosti o často opomíjenou, avšak velmi podstatnou vlastnost jističe - DPN.

Kvalita ochrany pomocí jističe - DPN je také daná velikostí energie, která "protéká" jističem v průběhu zkratu. Její velikost je dána vztahem: E =  I2.t. Jak z uvedeného vztahu vyplývá, vysoká rychlost vypnutí jističů BONEGA® P-E-P 6DPN snižuje i tuto nežádoucí energii.

Norma ČSN 60898+A1/A11 stanovuje limity energie, na základě kterých jsou jističům přiřazeny jednotlivé třídy. Na jističi je třída podle normy označena v rámečku pod vypínací schopností.

 

Naše jističe - DPN bez problémů dosahují limitů 3. (nejvyšší možné) třídy omezení energie podle ČSN 60898+A1/A11, a to i u jmenovité 10 kA vypínací schopnosti.

 

Následující tabulky vyjadřují požadavky normy pro jističe do 16A a nad 16A až do 32A včetně při různých jmenovitých zkratových schopnostech.

Dovolené hodnoty  I2t podle ČSN 60898+A1/A11 pro jističe se jmenovitým proudem do 16 A  včetně
Jmenovitá zkratová schopnost

(A)

Třídy omezení energie

1

2

3

max. I2t

A2s

max. I2t

A2s

max. I2t

A2s

typ B a typ C

typ B

typ C

typ B

typ C
3 000

meze nestanoveny

31 000 37 000 15 000 18 000
4 500 60 000 75 000 25 000 30 000
6 000 100 000 120 000 35 000 42 000
10 000 240 000 290 000 70 000 84 000

(zvýrazněné hodnoty platí pro jističe BONEGA®, řady P-E-P):

Dovolené hodnoty  I2t podle ČSN 60898+A1/A11 pro jističe se jmenovitým proudem nad 16 A  do 32 A včetně
Jmenovitá zkratová schopnost

(A)

Třídy omezení energie

1

2

3

max. I2t

A2s

max. I2t

A2s

max. I2t

A2s

typ B a typ C

typ B

typ C

typ B

typ C
3 000

meze nestanoveny

40 000 50 000 18 000 22 000
4 500 80 000 100 000 32 000 39 000
6 000 130 000 160 000 45 000 55 000
10 000 310 000 370 000 90 000 110 000

(zvýrazněné hodnoty platí pro jističe BONEGA®, řady P-E-P):

Na obsah

ochrana montážních firem před neoprávněnými reklamacemi

Kombinované přístroje BONEGA® P-E-P 6DPN nelze zablokovat zvenčí.

zapnuto - červená I - ON

vypnuto - zelená O - OFF

 

Tato vlastnost chrání elektromontážní firmy proti reklamacím, které si ve skutečnosti uživatel způsobí sám a jen velmi těžce se mu dokazují.

 

Jako u většiny ostatních výrobců mají i přístroje BONEGA® P-E-P signalizaci stavu kontaktů. Ta signalizuje (narozdíl od některých výrobců) skutečný stav kontaktů a ne jen polohu zapínací páčky. V případě "spečení" kontaktů a vypnuté páčce je uživatel jasně informován o procházejícím proudu.

 

Doposud však jako jediné mají kombinované přístroje BONEGA® P-E-P tuto signalizaci zakrytou průhledným plastovým okýnkem s čočkovým (zvětšovacím) efektem.

 

Důvody:

O logice barevného značení zapnuto/vypnuto pojednáváme v častých dotazech.

 

Na obsah

celosvětově unikátní zhášecí komora

Zhášecí komora má zásadní vliv na rychlost vypnutí a vypínací schopnost.

Zhášecí komora má absolutně novou, námi vyvinutou patentovanou koncepci umožňující:

 

a) velmi rychlé "vtažení" vzniklého elektrického oblouku do komory

V okamžiku oddálení pohyblivého kontaktu od pevného je nutné vzniklý oblouk co nejdříve "vtáhnout" do zhášecí komory a tím definitivně přerušit obvod. Tato rychlosti ale není u našich jističů na úkor vyššího obloukového napětí, které velmi zvyšuje riziko poškození jištěných zařízení (např. motorů). Toho by šlo docílit například vyšším počtem plechů ve zhášecí komoře. Naše komora má pouze běžných 13 přerušení. Obloukové napětí u kombinované přístroje BONEGA® P-E-P 6DPN je ve srovnání s jinými shodné, či spíše ještě nižší.

 

b) zamezení navrácení oblouku zpět ke kontaktům

U jiných jističů - DPN může dojít k navrácení oblouku na kontakty a tím opětovnému spojení obvodu. Díky konstrukci komory to u jističů BONEGA® P-E-P není možné.

 

c) rychlé zhasnutí oblouku

Čím dříve je oblouk uhašen, tím méně vznikne tepla, které může ovlivňovat vedlejší okruhy (ohřívání sousedního přístroje).

 

d) využití chladného vzduchu ve zhášecí komoře k ochlazení kontaktů

Na počátku zkratového procesu se využívá ještě neohřátého vzduchu uvnitř komory pro ochlazení kontaktů těsně po jejich rozepnutí.

 

 

Na obsah

stabilita nastavené charakteristiky

Charakteristiku kombinovaného přístroje BONEGA® P-E-P 6DPN není možné změnit pádem ani otřesem.

Jističe BONEGA P-E-P: Cívka

Elektromagnetická rychlospoušť s vyrážecí kotvou pro ochranu před zkratem je konstrukčně řešena tak, že nemá žádný nastavitelný prvek. Charakteristika kombinovaného přístroje BONEGA® P-E-P 6DPN je daná volbou průřezu měděného drátu cívky, počtem závitů a předpětím pružiny v jádře cívky. Toto konstrukční řešení tedy vylučuje, že by naše kombinované přístroje BONEGA® P-E-P 6DPN pádem nebo otřesem mohly jakkoli změnit uvedenou charakteristiku.

Na obsah

úprava svorek proti mezifázovému zkratu

Kombinované přístroje BONEGA® P-E-P 6DPN odstraňují nebezpečí mezifázového zkratu např. jen ionizací vzduchu.

 

Těleso kombinovaného přístroje DPN je konstruováno tak, aby vzdálenost mezi třmenovými svorkami i při propojení pomocí vícepólové hřebenové lišty zamezovalo vzniku mezifázového zkratu. K tomuto zkratu může běžně dojít po ionizaci vzduchu nebo při nepatrné vlhkosti, které napomohou vzniku elektrického oblouku.

 

 

Na obsah

vysoká provozní odolnost proti vibracím

Kombinované přístroje BONEGA® P-E-P 6DPN lze použít i v prostředích se silnými vibracemi (např. železniční vagóny, staveništní rozvaděče)

Silné vibrace mohou u jiných kombinovaných přístrojů způsobit vyřazení zkratové spouště (ztratí ochrannou funkci) nebo rozpojení bodových svarů (přerušení proudu).

 

a) opatření zamezující vyřazení zkratové spouště:

Jistič BONEGA P-E-P: Uložení cívky Kombinované přístroje BONEGA® P-E-P 6DPN jsou proti tomuto chráněny vhodným uložením vlastních konstrukčních prvků, především vyrážecí cívky, která je uložena v unikátní "kolébce" (viz. obrázek). Vyloučila se tak možnost vyosení a následného zadření pohyblivého jádra v cívce.

 

b) opatření zamezují rozpojení bodových svarů:

Počet bodových svarů je jednoduše radikálně snížen. Propojení prvků je řešeno pomocí stavebnicové konstrukce a nebo jsou díly vyrobeny rovnou z jednoho kusu.

Na obsah

ochrana před zneužitím jističe

Splňují požadavky rozvodných závodů

Kombinované přístroje BONEGA P-E-P 6DPN splňují všechny požadavky rozvodných závodů:

Na obsah

vyšší krytí IP

Bezpečnější údržba a oprava rozvaděčů.

   

Všechny svorky jsou vhodnou konstrukcí obalu chráněny před dotykem prstem a vniknutí cizích malých předmětů (splňuje krytí IP 20).

Na obsah

barevné ovládací páčky

Barevné páčky zvyšují přehlednost a splňují požadavky rozvodných závodů.

Dodáváme standardně v barevném provedení podle hodnot jmenovitých proudů (odpovídajícím značení paticových pojistek).

 

0,2 A - 1,6 A černá  
2 A růžová  
4 A hnědá  
6 A zelená  
8 A světle zelená  
10 A červená  
13 A písková  
16 A šedá  
20 A modrá  
25 A žlutá  
32 A fialová  

Na obsah

možnost zaplombování páčky v poloze zapnuto i vypnuto

Možnost zaplombování i pro speciální účely.

Zaplombování páčky je umožněno tím, že v obou bočních vodících stěnách vypínací páčky jsou otvory, kterými lze protáhnout plombovací drátek. Ten prochází současně drážkou v pohyblivé páčce, která je na ní vytvořena v zapnuté i vypnuté poloze a tím znemožňuje pohyb vlastní páčky.

 

V případě, že je páčka zaplombovaná v poloze zapnuto, nebrání tato nehybnost vlastní funkčnosti přístroje. V případě zkratu či přetížení bude elektrický okruh odstaven (nezávisle a bez omezení na fixované poloze páčky).

 

Obal kombinovaného přístroje DPN umožňuje zaplombování páčky bez vlivu na umístění sousedních přístrojů.

 

Na obsah

 

Sortiment | Novinky| O firmě | KontaktyKde nakoupit | Reference | RSS

BONEGA spol. s r.o. Sudoměřice nad Moravou 302 [email protected], tel. ústředna: 518 335 333-5, tel.: 518 335 216