Elektroinstalační materiál a technika

Pomocné signalizační kontakty k jističům BONEGA® P-E-P

Popis

Jistící přístroje BONEGA® do 63 a do 125 A přichází zřejmě jako vůbec první s možností dálkově signalizovat pomocí signalizačního kontaktu nejen stav vypnuto a zapnuto, ale i stav porucha.

Jistící přístroje BONEGA umí tedy unikátně nejen signalizovat poruchu v obvodu způsobenou zkratem, tepelným přetížením či překročení hranice reziduálního proudu vizuálně středovou pozicí páčky, ale i pomocí signalizačního kontaktu na dálku.

Rozšiřují tak uplatnění přístrojů o věrohodnější a přesnější informace stavu v hlídaném obvodu a o možnosti předávání těchto informací pro řídící systémy.

Na toto příslušenství lze navázat buď další shodné pomocné signalizační kontakty či podpěťové vypínací spouště nebo napěťové vypínací spouště a tím tak vytvářet různé kombinace: Viz videoukázka: http://www.youtube.com/watch?v=3tUQqWFTjpM

K čemu je tedy dálková signalizace poruchy dobrá?

1. Do různých řídících velínů či do samotného rozvaděče lze dostat informaci o třech situacích v daném elektrickém obvodu:

Forma informace může být například v podobě světelných či akustických kontrolek. Viz videoukázka: http://www.youtube.com/watch?v=BR2RTOljueE

2. Pro spouštění nových povelů pro různé řídící systémy:

Jiné jistící přístroje, které mají jen signalizační funkci zapnuto a vypnuto neumožní tedy pro řídící systém rozlišit poruchu od ručního vypnutí.

Jak dálková signalizace odlišuje ruční vypnutí a reakci na poruchu v obvodu?

Nový pomocný kontakt zaznamenává tři mechanické pozice přístrojů a přenáší je dál.

Jednotlivé stavy jistících přístrojů BONEGA ukazuje následující schéma:

1. V případě vypnutí jistících přístrojů BONEGA®  uživatelem se páčka přesune z nejhornější polohy ZAPNUTO (3 = ON) do krajní spodní polohy VYPNUTO (2=OFF). Opětovné sepnutí je pak přímé z polohy OFF do polohy ON.

2. Přístroje BONEGA®  dokáží však jako PRVNÍ NA SVĚTĚ signalizovat poruchu v obvodu způsobenou zkratem, tepelným přetížením či překročení hranice reziduálního proudu. Páčka v takovém případě spadne pouze do středové polohy. Při posunování páčky nahoru neklade žádný odpor a může vyvolat dojem vadné mechaniky. NEJEDNÁ SE VŠAK O PORUCHU samotného přístroje!!! Tento stav má za úkol upozornit uživatele, že ochranný systém musel reagovat na vnější událost. V takovém případě je třeba hledat příčinu. Tato unikátní funkce je také výhodná pro elektro údržbáře, kteří tak dokážou rychle zjistit, zda k vypnutí došlo svévolně obsluhou (vynucená "přestávka" = předstírání poruchy) nebo skutečnou poruchou. Tyto tři mechanické pozice (funkce) přístrojů tedy de facto zaznamenává  nový pomocný signalizační kontakt a přenáší je dál. K pochopení je vám k dispozici i krátké video na stránce www.youtube.com/bonegasro (část RCBO)

Pro které přístroje BONEGA je možné pomocný signalizační kontakt využít?

A.  Jistící přístroje:

B.  Modulové vypínače

U vypínačů  však z principu jejich funkce signalizuje pomocný kontakt pouze pozici zapnuto a vypnuto:

Technické parametry

Schema zapojení:

Montáž

» Stáhnout montážní návod v PDF

Schéma montáže příslušenství

 

Schéma demontáže příslušenství


Sortiment | Novinky| O firmě | KontaktyKde nakoupit | Reference | RSS

BONEGA spol. s r.o. Sudoměřice nad Moravou 302 [email protected], tel. ústředna: 518 335 333-5, tel.: 518 335 216